Vzhledem k velkému množství „nováčků“ 🙂 v cestování obytnými vozy, nabízíme lehké srovnání 3 typů vozů v naší půjčovně…

Alkovna

Obecně klasickým obytným vozem je tak zvaná alkovna, což je sice označení obytného vozu, ale jedná se vlastně o prostor na spaní, který je umístěn nad kabinou řidiče. Podle něj se tak nejtypičtější obytný vůz nazývá. Velkou výhodou tohoto typu obytného vozu je především právě prostor, který tak umožňuje využití vozu i pro více osob. Ideální vůz pro vícečlennou rodinu. Navíc právě prostor na spaní, který je chytře postaven nad kabinu, není nutné nějak přeskládat, ihned je prakticky možno užívat. Díky tomu je v autě více lůžek. Mínusem tohoto typu obytného vozu je menší stabilita, která je způsobená právě výškou vozu. Navíc i toto je důvod k nutnosti plánovat trasu jízdy pečlivě, protože ne všude je možno s vysokým vozem projet bez úhony a často i není možno parkovat v krytých garážích a parkovištích.

Polointegrál

Zatímco alkovna je obytný vůz populární pro možnost více lůžek, pak polointegrál je obytné auto, které je v poslední době hodně oblíbené pro jízdní vlastnosti. Polointergrál je auto, které má přední kabinu řidiče spojenou s obytnou částí. Tou hlavní výhodou vozu je především nízká spotřeba a právě i jízdní vlastnosti. Polointegrál je obytným vozem, který se tedy dobře ovládá a nabízí dostatečný prostor pro  3 – 4  osoby. Navíc ve srovnání s jinými vozy je velkou výhodou dostatečný prostor v obývací části pro běžný denní provoz. Takové vlastnosti vynesly autu popularitu a právě proto je často vyhledávaným a žádaným zbožím… 🙂

Vestavba

Oba výše popsané typy obytných vozů jsou určeny pro spíše pohodlné cestování s určitým komfortem. Vestavba je populární zejména mezi aktivně založenými cestovateli, cyklisty, lyžaři, běžci, rybáři, atd. Je ideální z pozice světlé výšky ( pouze 2,65 m), což zaručuje možnost vjezdu v podstatě kamkoli, na rozdíl např. od alkovny. Také s délkou  necelých 6 m se s autem velmi dobře jezdí a spotřeba PHM je srovnatelná se spotřebou běžné dodávky…Přitom k dispozici WC, voda, sporák i pohodlné spaní.

Vše toto předurčuje vestavbu k sportovně prožité dovolené či víkendu a navíc s nižší cenou za pronájem… 🙂